Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
34 posty 720 komentarzy

Na zimno

tipsi - miłośnik buraczków zasmażanych

Ciekawy pomysł Ludwika Dorna

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ludwik Dorn wymyślił sposób na przyhamowanie francusko-niemieckiej pomocy dla Rosji w rozbudowie sił powietrznych.

Jak wiadomo, Rosja intensywnie korzysta z pomocy Niemiec i Francji w rozbudowie (czy może raczej odbudowie) swoich sił powietrznych. W naszym żywotnym interesie leży, by jej się to nie udało w ogóle lub jak najpóźniej i przy jak największych kosztach. Wydawałoby się, że nie mamy jednak narzędzi, by ten interes zrealizować -- bo niby jak? Ludwik Dorn uważa, że najlepszym sposobem mogłaby tu być dyplomacja, a konkretnie -- deal związany z poparciem amerykańskiej inicjatywy powstrzymania zbrojeń atomowych Iranu.

Krótko mówiąc -- Polska poprze każdego rodzaju interwencję "społeczności międzynarodowej" w Iranie pod warunkiem wszakże odłożenia udziału Zachodu w modernizacji rosyjskiego lotnictwa. I będzie ją popierać wyłącznie dopóty, dopóki prowadzona przez Zachód modernizacja rosyjskich sił powietrznych nie przekroczy "masy krytycznej", co jak rozumiem ozancza, dopóki rosyjskie lotnictwo będzie musiało liczyć się z naszymi 48 F-16 i resztą OPK.

Co by nie mówić, 48 stosunkowo nowoczesnych samolotów myśliwsko-bombardujących jest w stanie powstrzymać każdą militarną interwencję Rosji w Polsce, o ile nie będzie miała ona charakteru zmasowanego uderzenia a'la 17 września 1939r., a w każdym razie -- każdą realną interwencję zbrojną, np. podobną do tej, którą Rosja podjęła w Gruzji.

Oczywiście, istotą propozycji Dorna nie jest zabezpieczenie Polski przed interwencją jako taką -- bo póki co jest to ruch bardzo mało prawdopodobny -- ale zdobycie 10 lat niezbędnych nam na wzmocnienie potencjału naszej obrony powietrznej do poziomu, który praktycznie eliminowałby zagrożenie militarne (a co  tym w dużej mierze idzie -- polityczne!) ze strony Rosji. A do tego zupełnie inaczej pozycjonowałby Polskę na europejskiej mapie znaczenia politycznego.

O ile propozycja Dorna jest dobrym, choć nieco wyrwanym z kontekstu i przez to nadmiernie jaskrawym przykładem sposobu na podmiotowe prowadzenie polityki zagranicznej, to szanse na jej przyjęcie przez siły rządzące Polską są nikłe. Już to z powodu ich całkowitej bezwładności na arenie międzynarodowej, już to -- zamieszania na krajowej scenie politycznej i braku elementarnej woli przyjęcia jakiejkolwiek strategii rozwoju.

Czasy mamy bowiem saskie i liczy się dziś, a jutro -- pal sześć! Do tego Komorowski z Tuskiem, choć prezentują chyba wszystkie wady ostatniego króla I RP, nie mają nawet jednej z jego nielicznych zalet. Więc jeśli I Rzeczpospolitą pogrążył bardzo kulturalny i świetnie wyedukowany impotent polityczny, to III RP utopią dwie żałosne miernoty -- pod każdym względem.

Tak oto farsa małpuje tragedię.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Pan Dorna za tę wypowiedź powinno się postawić pod sąd na podstawie Art. 117 § 3 Kodeksu Karnego: „Kto publicznie nawołuje do wojny napastniczej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” Jak jeszcze do niedawna szanowałem i całkiem lubiłem Pana Dorna to w chwili obecnej napluł bym mu w twarz. Przez niego i jemu podobnych sławne w całym świecie i przynoszące chlubę narodowi polskiemu określenie "Poland - First to fight" nabierze zupełnie nowego wydźwięku. Tekst Pana Dorna o polskim lotnictwie to już jest całkowita paranoja i absurd. Ciekaw jestem jak się spiszą F-16 wobec S-300 startujących z okręgu Kaliningradzkiego. Ciekaw jestem, czy Pan Dorn ma jakiekolwiek pojęcie o lotnictwie rosyjskim i czy wie cokolwiek o naszej obronie przeciwlotniczej. Scenariusz, w którym Polska opowiada się po stronie USA i Izraela, a Rosja z Niemcami i Francją po stronie Iranu staje się z dnia na dzień bardziej prawdopodobny. Chyba nadeszła pora by się poważnie zacząć bać o nasze życia.
 • jasne/krasne - skopmy Iran
  żeby zrobić Rosji na złość... a ni to mądre, ani sprawiedliwe :(((

  Dorn ze względu na swoje sympatie prezentuje się tu jako gwiazda dawidowa przepasana dla zmyłki biało-czerwoną wstęgą i śpiewająca patriotyczne pieśni, by zmotywować do walki w nieswoim interesie "nadwiślańskie mięso armatnie" ;)))
 • Iran / Izrael
  Iran przynajmniej od 300 lat nie wywołał żadnej wojny.
  Izrael od kiedy istnieje, nie zamuje się niczym innym.

  Mądremu dość.
 • @tipsi
  Jako katolik nawołujesz do poparcia wojny?
 • Czytałem Dorna W polityce
  Zafiksował się na amen. Stracił dystans do rzeczywistości zdolność do głębszej analizy problemu.l Czy ktoś wie, dlaczego?
 • Głupi, beznadziejny..
  To bardzo zły pomysł.
 • Jak widać po komentarzach,
  żadna z 7 osób nie zdołała przeczytać całości notki - wszyscy co do jednego odnoszą się do własnych projekcji po przeczytaniu pierwszych kilku zdań. Zero analizy, 100% emocji, pełna ksobność -- gratuluję, koledzy :)
 • @tipsi
  no dobra, to kiedy inwazja Ruskich na "bolandię"???
 • @tipsi
  Każda z osób dała jakąś analizę. To Pan nie dostrzega tego, iż nie należy na poważnie traktować jakichkolwiek propozycji (odnośnie polityki zagranicznej Polski) polityków reprezentujących te stronnictwa polityczne, które swoją działalnością przyczyniły się do obniżenia statusu międzynarodowego naszego państwa (od podmiotu do przedmiotu na arenie międzynarodowej) (już nie chodzi o akcesję do UE i Traktat Lizboński - bo np. UK jest w UE i jest podmiotem), ale RP po "anszlusie" faktycznie stała się przedmiotem (podmiotami są również państwa o jakiejkolwiek sile gospodarczej np. Holandia), przed "anszlusem" była podmiotem z którym chociaż trzeba było chwilkę porozmawiać. Jednym zdaniem: pomysł Pana Dorna (koncepcja i szanse wdrożenia w życie) to mniej więcej tak, jakbym np. Ja albo Pan uzależnił umieszczanie postów, czy komentarzy np. na NE od stanowiska Pan Dorna (od tego co on o tym myśli i sądzi), prawda, że śmieszne :)
 • @Andarian
  "Scenariusz, w którym Polska opowiada się po stronie USA i Izraela, a Rosja z Niemcami i Francją po stronie Iranu staje się z dnia na dzień bardziej prawdopodobny."

  Chyba w takim przypadku najrozsądniejsza jest neutralność. Problem w tym, że takiego kraju jak Polska nie da się uznać jako neutralnego (patrząc na tę kwestię z Moskwy, Brukseli - Berlina, czy z Waszyngtonu).
 • @Andarian
  1. "Ciekaw jestem jak się spiszą F-16 wobec S-300 startujących z okręgu Kaliningradzkiego."

  2. "Scenariusz, w którym Polska opowiada się po stronie USA i Izraela, a Rosja z Niemcami i Francją po stronie Iranu staje się z dnia na dzień bardziej prawdopodobny."

  Rakiety rakietami...kończąc podsumowanie pomysłu L. Dorna (na chłopski rozum, bez zagadnień geopolitycznych)....to należy pamiętać, że jeśli układ sił na świecie ułoży się tak jak w pkt. nr. 2, to wówczas możliwy konflikt przybierze charakter b. poważnego sporu politycznego (tzn. jeśli RP opowie się za USA i Izraelem, to mamy przejebane od strony gospodarczej). Ale jeśli konflikt zmieniłby się w otwartą konfrontację wojny konwencjonalnej (tzn. RP opowiada się po stronie Rosji - Niemiec i Francji) to należałoby pamiętać o takich zestawieniach jak poniżej (które oczywiście FR może niwelować na swoją korzyść / lub zmniejszać dysproporcje / poprzez zawieranie sojuszy):

  http://www.youtube.com/watch?v=MThG_yxrub0&feature=related
 • @ Ludwiku Dorn i psie Sabo...(autor)
  powoli domykając temat to można zerknąć jeszcze na takie zestawienia jak poniżej (trójkącik nadal nie wypada imponująco w porównaniu do USA, ale za to konkretnie...pewnie 11 największą armię ma Izrael, ale warto spojrzeć na 3 - ci link - siła lotnictwa, wyciągnąć wnioski):

  http://www.youtube.com/watch?v=9f70cNcu8K4
  http://www.youtube.com/watch?v=6ntYAjkKeqQ&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=_FtLBK8jfLo&feature=related
 • @tipsi - tekst - autor
  "...modernizacja rosyjskich sił powietrznych nie przekroczy "masy krytycznej", co jak rozumiem ozancza, dopóki rosyjskie lotnictwo będzie musiało liczyć się z naszymi 48 F-16 i resztą OPK...."

  wujek google wpisujemy : Top 20 Air Forces in the World (11-20)

  i na samym końcu wszyscy posramy się ze śmiechu :), no chyba, że nie pasują Panu zbyt logiczne analizy...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY